Płatności kartą w internecie!

  Porady pożyczkowe
  21 października 2019 (20:59)

Polacy w większości dokonują płatności w internecie poprzez tradycyjne przelewy bankowe. W artykule zostanie wyjaśnione kiedy i w jaki sposób dokonywać płatności kartą. Czy płatności kartą są bezpieczne? Co można zyskać?

Płatności kartą za zakupy w internecie to jedna z bezpieczniejszych form płatności. Co prawda Polacy wciąż preferują przelewy natomiast karta powoli zyskuje na popularności przede wszystkim dlatego, że jest to szybsze rozwiązanie. Taka transakcja jest księgowana od razu w każdy dzień.

Dzięki temu, że płatność została dokonana kartą możemy otrzymać atrakcyjne bonusy w postaci punktów, organizowanych promocji lub programów partnerskich.

W internecie można płacić czterema kartami a i sam proces płatności jest podobny dla wszystkich. Każdą trzeba zarejestrować na wybranej stronie internetowej. Należy pamiętać, że nie każda karta ma udostępnioną funkcje płatności w internecie. Może pojawić się podczas próby płatności komunikat mówiący o tym, że płatność mobilna jest wyłączona. Wtedy należy skontaktować się z bankiem i poprosić o odblokowanie tej funkcji. Karty którymi można płacić online:

  • kartę debetową,
  • kartę kredytową,
  • kartę prepaid,
  • kartę wirtualną.

Jak płacić kartą w internecie?

Płatność kartą jest stosunkowo prosta i szybka. Przede wszystkim warto sprawdzić jakie karty akceptuje dany serwis. Po czym postępujemy według poniższych kroków:

  • Wybranie produktu, który chcemy kupić
  • Wybór opcji płatności - "płatność kartą"
  • Wypełnienie formularza płatności danymi karty płatniczej (dane właściciela karty, numer karty składający się z 16 cyfr, data ważności karty, kod zabezpieczający karty CVC lub CVV
  • Zatwierdzenie transakcji

Po wykonaniu tych czterech kroków, bank dostaje informacji o dokonywanej płatności, zostaje zweryfikowany stan konta, po czym następuje płatność i zaksięgowanie.

Transakcje kartą a bezpieczeństwo

Bardzo ważną kwestią, o którą martwią się posiadacze kart to bezpieczeństwo pieniędzy. Bez wątpienia płatność kartą jest bezpieczną metoda płatności jeżeli staramy się przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Warto dodać, że system płatności potrafi wyłapać podejrzane transakcje – np. jeżeli jest ich dużo w krótkich odstępach czasowych. Wtedy możemy spodziewać się telefonu od banku aby dokonać autoryzacji.

Ponadto by ograniczyć zagrożenia płynące z sieci należy korzystać z zaufanych źródeł tzn. ze stron internetowych posiadających bezpieczny protokół transmisji danych. Taką stonę łatwo poznać, poprzez symbol kłódki w pasku adresu oraz przedrostku "https://" w adresie strony.

Podczas korzystania z aplikacji bankowej, logowania na konta bankowe, wykonywania płatności dobrze jest używać oprogramowania wykrywającego zagrożenia. Warto uważać podczas korzystania z sieci publicznych, często niezabezpieczonych.

Przede wszystkim należy numer PIN karty zachować dla siebie. Nikomu nie podawać jej danych (ani nie wysyłać skanów, zdjęć itd.) ponieważ złodziej może dokonać kradzieży bez posiadania naszej karty fizycznie a wystarczą mu jedynie dane. A co z numerem karty kredytowej? Jeśli korzystamy z zaufanych stron internetowych lub aplikacji to możemy czuć się bezpiecznie. Jednak dla pewności czuwajmy nad tym czy operacja jest szyfrowana (protokół SSL), jest certyfikowana i dobrze zabezpieczona.

Polecane jest korzystanie z zabezpieczeń kart kredytowych i debetowych za pomocą 3D Secure. Ten system jest dedykowany do weryfikowania płatności kartą i polega na tym, że aby dokonać płatności kartą będzie trzeba podać jednorazowe hasło które przyjdzie sms-em na telefon posiadacza.

Może się również zdarzyć, że z niewiadomych przyczyn zaczniemy tracić środki na koncie lub zamówimy towar, którego finalnie nie dostaniemy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usługi chargeback – procedury dzięki, której odzyskamy utracone pieniądze.

Zespół Shortcredit!